Ekonomi

Tesla dört çeyrektir Bitcoin almıyor veya satmıyor

elektrikli otomobil üreticisi tesla, 2023’ün ikinci çeyreğinde bitcoin almadım veya satmadım. Bu, şirketin Bitcoin varlıklarının dört çeyrektir sabit kaldığı anlamına geliyor.

Dijital varlıkların net değeri, son üç çeyrekte olduğu gibi yine 184 milyon dolar. Bitcoin’in fiyatı ilk çeyreğin sonunda 28.500$ ve ikinci çeyreğin sonunda yaklaşık 30.400$ olmasına rağmen, mevcut muhasebe kuralları, varlıklar satılmadıkça fiyatlar yükselse bile dijital varlıkların değerlemesinin yükselmesine izin vermiyor.

Tesla en son, geçen yılın ikinci çeyreğinde 936 milyon dolara varlıklarının kabaca yüzde 75’ini oluşturan 30.000’den fazla Bitcoin sattı. Şirket, 2021’in başlarında Bitcoin’i 1,5 milyar dolara satın aldı ve şirketin CEO’su Elon Musk Tesla, Bitcoin’i ödeme olarak kabul edeceğini söyleyerek Bitcoin’in fiyatını baz almıştı. Ancak daha sonra Musk bu fikrinden vazgeçti.

FactSet verilerine göre Tesla, ikinci çeyrekte düzeltilmiş hisse başına kârın 0,91 dolar olduğunu açıkladı; Bu sayı, analistlerin iddia ettiği 0,80 doları aştı. Aynı dönemde, analistlerin 24,2 milyar dolarlık tahminini aşarak 24,9 milyar dolar gelir elde etti.

Saatler süren işlemden sonra hisseler %1 artışla 288.96 dolara yükseldi. Bu yılın başından bu yana hisse değerleri yüzde 136’dan fazla arttı.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu