Haber

Katar’dan ‘Gazze’ açıklaması: İsrail-Hamas anlaşmasına yakınız

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Pir Muhammed bin Abdurrahman Al Thani, başkent Doha’da Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile bir araya geldi. İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar Dışişleri Bakanı Al Thani, olası rehine anlaşmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İsrail ile Hamas’ın, ABD’nin arabuluculuğunda Gazze’de rehinelerin serbest bırakılması için 5 günlük ateşkes anlaşmasına vardığı iddia edildi. Tel Aviv ve Washington yönetimleri iddiayı yalanlayarak fikir birliğine varılmadığını açıkladı.

‘PRATİK VE LOJİSTİK SORUNLAR VAR’

Al Thani ayrıca anlaşmaya varıldığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını da belirtti. “Henüz bir anlaşmaya varılamadı” diyen Al Thani, rehine anlaşmasındaki zorlukların “çok küçük” olduğunu ve onları serbest bırakma çabalarının “devam ettiğini” de sözlerine ekledi. Katarlı yetkili, “Anlaşmanın önündeki zorluklar sadece pratik ve lojistik sorunlardır” dedi ve şöyle devam etti:

“Son birkaç haftadır anlaşmada inişler ve çıkışlar oldu. Ancak artık insanları evlerine güvenli bir şekilde geri getirebilecek bir anlaşmaya varmaya yeterince yakın olduğumuza inanıyorum.” (DIŞ HABER)

haberkarahalli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu