Haber

ABD Savunma Bakanı, İsrail’i Filistinlilere yönelik şiddeti ele almaya çağırdı

YENİ ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İsrailli meslektaşı Yoav Gallant’ı “Filistinli sivillere yönelik aşırılık yanlısı yerleşimci şiddeti ele almaya ve İsrail Savunma Bakanlığı’nın Batı Şeria’daki Filistinliler için ekonomik fırsatları yumuşatma çabalarını sürdürmeye” çağırdı.

Austin, İsrail Savunma Bakanı Gallant ile telefonda görüştü.

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İsrail ve Filistinli liderlerin Batı Şeria’da istikrarı yeniden tesis etmek için anlamlı adımlar atmasına yönelik acil ihtiyaçtan duyduğu kaygıyı dile getirdi.

Açıklamada, “ABD Savunma Bakanı Austin, Filistin devlet başkanlarını terörizmi kınamaya ve şiddeti önlemek için aktif adımlar atmaya çağırdı. Bakan Gallant’ı Filistinli sivillere yönelik aşırılık yanlısı yerleşimci şiddeti ele almaya ve İsrail Savunma Bakanlığı’nın Batı Şeria’daki Filistinliler için ekonomik fırsatları yumuşatma çabalarını sürdürmeye çağırdı.” terimler yer aldı.

Görüşmede Bakan Austin, ABD’nin İsrail’in güvenliğine olan bağlılığının kararlı ve sarsılmaz olduğunu ve ABD’nin askeri işbirliğini derinleştiren girişimlere odaklandığını doğruladığını belirtti.

Açıklamada, iki bakanın İran kaynaklı bölgesel güvenlik ve istikrara yönelik tehditleri de ele aldığı ve bu tehditlere karşı birlikte çalışmaya devam etme konusunda mutabık kaldığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu